Kredyt hipoteczny
Myślisz o zakupie mieszkania na własność? A może apartamentu pod krótki wynajem? Chcesz wyprowadzić się poza miasto i planujesz zakup działki oraz budowę własnego domu? A może myślisz o kupnie domu do remontu na rynku wtórnym? Chciałbyś zarabiać inwestując na rynku nieruchomości? W każdej z tych możliwości jedną z podstawowych opcji finansowania o jakiej możesz pomyśleć to kredyt hipoteczny. To jednak dość szczególna forma zobowiązania kredytowego, ponieważ w odróżnieniu od innych kredytów to decyzja z reguły na wiele lat, albo jak potocznie się mówi – na całe życie. Dlatego też, kluczowe jest aby przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego bardzo dobrze się do tego przygotować.
Kredyt hipoteczny na mieszkanie
Możesz otrzymać kredyt hipoteczny na zakup mieszkania z rynku wtórnego bądź z rynku pierwotnego od dewelopera, z dodatkową kwotą z przeznaczeniem na remont lub wykończenie.
Kredyt hipoteczny na zakup lub budowę domu
Możesz otrzymać kredyt hipoteczny na zakup domu lub jego budowę, zaczynając od kredytu na zakup działki. Dodatkowo możliwe środki na remont, co podnosi wartość nieruchomości.
Kredyt Hipoteczny na mieszkanie pod wynajem
Możesz otrzymać kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, które traktujesz jako bezpieczna forma kapitału. Zwrot z takiej inwestycji zależny jest od parametrów kredytu oraz czynników dochodowości nieruchomości.
Wypełnij formularz i umów spotkanie z Ekspertem Kredytowym
Jak w żadnym innym przypadku, właśnie przy kredycie hipotecznym, pomoc i wsparcie doświadczonego eksperta kredytowego jest zwyczajnie niezbędna. Oczywiście można udać się od razu do banku, najprościej do tego, w którym już posiada się konto a więc historię i wziąć to co nam daje. Ale ponieważ to zobowiązanie na całe życie, warto sprawdzić oferty innych banków, szczególnie, że całkowita suma kosztów takiego kredytu pomiędzy bankami może sięgnąć nawet ponad 100 tys. zł. Dlatego tylko doświadczony ekspert kredytowy pomoże nam zoptymalizować cały proces i zaoszczędzić nie tylko czas ale i nasze pieniądze.
Kredyt Hipoteczny – o czym warto pamiętać?
- nawet 150 tys. zł może wynosić różnica całkowitych kosztów pomiędzy najtańszym i najdroższym kredytem na rynku w kwocie 300 tyś na 30 lat
- składając samodzielnie dużą ilość wniosków kredytowych możesz obniżyć swoją zdolność kredytową
- składając tylko zapytania do BIK również możesz obniżyć swoją zdolność kredytową
- wkład własny jest koniecznym elementem uzyskania kredytu i może wynosić min. 10% wartości nieruchomości
Powyższe czynniki jak i wiele innych mogą mieć zasadniczy wpływ nie tylko na to czy w ogóle otrzymasz kredyt hipoteczny, ale przede wszystkim na jakich warunkach bank taki kredyt Ci zaproponuje. Dodatkowo pamiętaj, że umowa kredytu hipotecznego, jak każda umowa, może a nawet powinna podlegać negocjacjom. I tak w przypadku umowy o kredyt hipoteczny istnieje możliwość negocjacji np. wysokości marży, wysokości prowizji banku, kwestii ubezpieczenia oraz wielu innych spraw. Ponadto sam proces uzyskiwania kredytu hipotecznego, m.in. z uwagi na konieczność dostarczania do banku dużej ilości koniecznych dokumentów (np. akt notarialny, informacje o zatrudnieniu, prospekt informacyjny od dewelopera, itd) jest z reguły czasochłonny i mocno problematyczny dla osoby, która na co dzień nie zajmuje się tymi kwestiami. Dlatego też, jak w żadnym innym procesie uzyskania kredytowania, tak właśnie w przypadku kredytu hipotecznego dobry ekspert kredytowy, posiadający duże doświadczenie w przeprowadzania takich procesów, jest po prostu niezbędny. Dzięki wsparciu eksperta zaoszczędzisz nie tylko swój cenny czas ale i pieniądze.
Wypełnij wniosek o kredyt hipoteczny
Kredyt Hipoteczny – jaką pomoc możemy zaoferować?
- Doradzamy jak zwiekszyć efektywność zakupu mieszkania.
- Spośród aktualnych ofert bankowych prezentujemy te najkorzystniejsze, ale to Państwo dokonują ostatecznego wyboru banku
- Kompleksowo zajmujemy się dokumentacją niezbędną do złożenia wniosku o kredyt.
- Negocjujemy w Państwa imieniu z bankiem korzystniejsze warunki finansowe kredytu (oprocentowanie, marża, prowizja)
- Możemy sprawdzać zapisy umów deweloperskich i rezerwacyjnych
- Możemy podpowiedzieć jak bezpiecznie podpisać umowę przedwstępną zakupu.
- Analizujemy stan prawny nieruchomości.
- Tłumaczymy prostym językiem skomplikowane zapisy umowy kredytowej.
- Przygotowujemy strategię działania, aby kupić nieruchomość bezpiecznie i w terminie równocześnie nie tracąc zadatku
- Możemy polecić doświadczonego rzeczoznawcę, aby sprawdził wartość rynkową nabywanej nieruchomości.
Szukasz wsparcia przy kredycie hipotecznym? Napisz do nas!
Zapewniamy pełne wsparcie kredytowe od oceny zdolności do ostatecznego uruchomienia kredytu.
Zapraszamy do umówienia indywidualnego spotkania z jednym z naszych Ekspertów Kredytowych, który wprowadzi Państwa w proces kredytu hipotecznego, zweryfikuje zdolność kredytową, przedstawię symulacje kredytowe dopasowane do Państwa indywidualnych potrzeb. Po złożeniu wniosku zajmiemy się pełną obsługą procesu kredytowego.
Kredyt Hipoteczny – najważniejsze dokumenty
Uzyskanie kredytu hipotecznego to bardzo złożony proces, głównie z uwagi na specyfikę tego zobowiązania, czyli to iż jest on zabezpieczony nieruchomością, którą albo jak w przypadku mieszkania nabywamy, albo jak w przypadku budowy domu – zamierzamy zbudować. Dlatego też już na samym etapie oceny zdolności kredytowej konieczna jest weryfikacja przynajmniej kilku z niezbędnych dokumentów kredytowych. Standardowo aby uzyskać jakikolwiek kredyt, w tym kredyt hipoteczny konieczne jest okazanie dowodu osobistego oraz drugiego dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Dodatkowo, konieczne będą jednak dokumenty stricte finansowe, czyli np. zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach, które to zaświadczenie wystawić powinien pracodawca, wyciąg z konta bankowego z ostatnich kilku miesięcy (w przypadku gdy chcemy wystąpić o kredyt do banku, w którym nie posiadamy rachunku bankowego) na które wpływa wynagrodzenie oraz zaświadczenie z ZUS o wysokości podstawy, od której są odprowadzane składki.
W przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej konieczna będzie kopia Księgi Przychodów i Rozchodów. Jeżeli kredytobiorca jest w związku małżeńskim potrzebne może być dostarczenie skróconego odpisu aktu małżeństwa oraz umowy rozdzielności majątkowej, jeżeli takowa została podpisana. Częstą praktyką, w przypadku właśnie kredytu hipotecznego, jest przystępowanie do kredytu dwóch współmałżonków, co może – ale nie musi – wpływać na podwyższenie wysokości zdolności kredytowej, dzięki czemu można uzyskać wyższe finansowanie i zakup nieruchomości o wyższej wartości rynkowej niż gdyby do kredytu przystępował tylko jeden z małżonków.
Kredyt Hipoteczny – wysokość oprocentowania kredytu
Z uwagi na fakt, iż kredyt hipoteczny ze względu na swoją specyfikę jest zabezpieczony nieruchomością, na nabycie której jest nabywany, to jest on z reguły bardzo korzystnie oprocentowany z punktu widzenia kredytobiorcy. W tej chwili oprocentowanie kredytu hipotecznego wynosi zwykle w granicach 3-4%. Należy jednak pamiętać iż jest ono uzależnione od zmian stóp procentowych oraz marży. Dodatkowo powinniśmy pamiętać o wielu dodatkowych opłatach, jak np. prowizja czy ubezpieczenie. I właśnie m.in. ze względu na wielość kwestii do rozstrzygnięcia, oraz długość takiego zobowiązania, warunki finansowe kredytu hipotecznego powinny zawsze być konsultowane z doświadczonym doradcą kredytowym albo ekspertem finansowym, który w naszym imieniu będzie mógł negocjować poszczególne warunki umowy kredytowej tym samym obniżając koszty całkowite kredytu hipotecznego.
Podejmując decyzję o staraniu się o kredyt hipoteczny powinniśmy więc zwracać zawsze uwagę na Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania (RSSO), która wskazuje, jaki będzie realny koszt kredytu. Jeżeli bowiem bank w swojej reklamie oferuje oprocentowanie w wysokości 2,3%, to dodatkowe opłaty związane z uruchomienie takiego kredytu sprawią, że RRSO może być nawet na poziomie 3,15%. Aby więc realnie ocenić koszt całkowity kredytu hipotecznego, porównać dobrze oferty różnych banków, powinniśmy porozmawiać z doświadczonym ekspertem, który pomoże nam rzetelnie przeanalizować atrakcyjność takich ofert kredytowych.
Na koszt kredytu hipotecznego wpływają więc też dodatkowe opłaty, w tym np. ubezpieczenie, prowizja banku, opłata przygotowawcza, a także bardziej ukryte jak np. warunki w umowie typu wakacje kredytowe (czyli możliwość zwieszenia spłaty rat na określony okres), karencja (czyli okres, w którym spłacane są tylko odsetki bez kapitału) a także, co ważne, okres spłaty kredytu hipotecznego. Wszystkie te dodatkowe opłaty doświadczony doradca oraz ekspert kredytowy powinien negocjować z bankiem.
Kredyt Hipoteczny – wkład własny, co to takiego?
Starając się o kredyt hipoteczny jednym z pierwszych pytań jakie usłyszymy od banku, będzie pytanie o wysokość wkładu własnego. Wkład własny to nic innego jak środki finansowe, które możemy – albo musimy – wnieść do nabycia nieruchomości poza kredytem hipotecznym z banku. Z reguły oczywiście wysokość takiego wkładu zależy od naszej sytuacji finansowej, ale również – ponieważ jest ona bezwzględnie wymagana przez banki – od naszej zdolności kredytowej. I tak, analityk kredytowy w banku może uznać, iż nasz scoring kredytowy jest zbyt niski i aby przyznać kredyt hipoteczny wymaganym będzie podniesienie wkładu własnego. Najczęściej wkład własny stanowi 10-20% wartości nieruchomości nabywanej, tym niemniej w szczególnych przypadkach może zostać to powiększone o dodatkowe 10%. Czasem bank pozwala, aby w przypadku braku wkładu własnego, jako zamiennik, kredytobiorca wniósł zabezpieczenie na innej nieruchomości (jej wartość w tym przypadku musi przewyższać wysokość wkładu własnego). Innym sposobem na spełnienie warunku posiadania wkładu własnego stosowanym na rynku może być – w przypadku rynku pierwotnego – pożyczka od dewelopera, jeśli przewiduje on taką formę wsparcia swoich klientów.