Banki udzielając kredytu hipotecznego, wymagają od kredytobiorców zabezpieczenia w formie ustanowienia hipoteki na nieruchomości. Co oznacza to w praktyce? Jak ustanowić hipotekę na rzecz banku? Poniżej znajdziesz wiele cennych informacji, więc koniecznie się z nimi zapoznaj!
Czym jest ustanowienie hipoteki na rzecz banku?
Hipoteka to forma ograniczonego prawa rzeczowego na nieruchomości, która pozwala zabezpieczyć wierzytelność w przypadku, gdy kredytobiorca nie wywiąże się z zawartej umowy. Wówczas kredytodawca ma prawo zaspokoić swoje roszczenia, przejmując nieruchomość objętą hipoteką. Jej ustanowienie jest obowiązkową czynnością przy kredycie udzielanym na zakup domu/mieszkania lub budowę domu. Aby ustanowić hipotekę na rzecz banku, konieczne jest sporządzenie stosownej umowy i wpis hipoteki do księgi wieczystej mieszkania lub domu na rzecz wierzyciela udzielającego zobowiązania. Hipoteka wygasa dopiero wtedy, gdy nastąpi całkowite spłacenie kredytu hipotecznego.
Ustanowienie hipoteki na rzecz banku – formalności
Ustanowienie hipoteki na rzecz banku można dokonać na dwa sposoby: w akcie notarialnym lub na wniosek, który składa się w Sądzie Rejonowym. Wybierając pierwsze rozwiązanie, mamy pewność, że wszystkie formalności zostaną załatwione poprawnie, ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Z kolei samodzielne ustanowienie hipoteki oznacza wypełnienie formularza KW-WPIS niezbędnymi informacjami dotyczącymi nieruchomości i hipoteki. Formularz wniosku można pobrać ze strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości lub osobiście z Sądu. Ważne, by wypełnić go czytelnie w dwóch egzemplarzach – odręcznie lub na komputerze, a następnie dostarczyć do właściwego dla miejsca zamieszkania Sądu Rejonowego (wydział Ksiąg Wieczystych). Do wniosku należy dołączyć takie dokumenty jak:
- pełnomocnictwo od banku do podpisania oświadczeń o udzieleniu kredytu,
- potwierdzenie wniesienia opłaty za wniosek,
- oświadczenie z banku o udzielonym kredycie.
Co ważne, wpis hipoteki do księgi wieczystej nie następuje od razu po złożeniu wniosku. Formalności mogą potrwać od kilku dni do nawet kilku miesięcy. Czas rozpatrzenia zależy od wielu czynników, w tym np. od ilości wniosków złożonych w miejscowym sądzie. Zawiadomienie o dokonaniu wpisu wysyłane jest zwykle na adres wskazany we wniosku.
Warto też pamiętać, że zgodnie z polskim prawem, za ustanowienie hipoteki trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC-3). Najczęściej wynosi on 19 zł, ale zdarzają się przypadki, gdzie podatek może wynosić 0,1% wartości hipoteki i dzieje się tak, gdy jej wysokość jest z góry określona. Na zapłacenie podatku i złożenie deklaracji PCC-3 jest czternaście dni od momentu powstania obowiązku podatkowego.