Konsolidacja kredytów to często polecana opcja na uporządkowanie swoich zobowiązań finansowych i ich wygodniejszą spłatę. Kiedy warto się na nią zdecydować? Kiedy konsolidacja kredytów wyjdzie nam na korzyść? Odpowiadamy!
Czym jest konsolidacja kredytów?
Konsolidacja kredytów to połączenie kilku zobowiązań w jedno z ratami odpowiadającymi naszym możliwościom finansowym. W praktyce oznacza to, że bank, który udzielił nam wsparcia, spłaca bezpośrednio do wierzycieli wybrane wcześniej zobowiązania, a my od tej pory regulujemy tylko jedną ratę. Każdy bank ustala własne zasady konsolidacji kredytów, ale zwykle można połączyć zadłużenia nie tylko powstałe w instytucjach finansowych, ale też w firmach pożyczkowych. I tak konsolidacja może obejmować:
- kredyt gotówkowy,
- kredyt hipoteczny,
-
- kredyt samochodowy,
- kredyt ratalny,
- kredyt na rachunku bieżącym,
- zadłużenie na karcie kredytowej,
- pożyczkę bankową lub pozabankową.
Kiedy warto skorzystać z kredytu konsolidacyjnego?
Konsolidację kredytów warto rozważyć wtedy, gdy mamy zaciągniętych wiele różnych zobowiązań i nie dajemy sobie rady z ich spłatą. Duża liczba kredytów i pożyczek, nawet opiewających na stosunkowo małe kwoty, po zsumowaniu może znacząco obciążyć domowy budżet i sprawić, że zabraknie nam na pokrycie bieżących potrzeb lub wywiązanie się z obowiązków dłużnika. Zaleganie ze spłatą posiadanych zobowiązań może doprowadzić do poważnych problemów finansowych, a ich lepiej unikać. Dlatego warto działać od razu i rozważyć kredyt konsolidacyjny, który pozwoli nam połączyć różne zobowiązania w jedno z ratą, którą będziemy mogli pokryć. Wiele zobowiązań i rat, które trzeba spłacać w różnych terminach, powoduje spory problem organizacyjny. Również z tego względu warto wziąć kredyt konsolidacyjny, bo spłacamy jedną ratę, więc jej terminu łatwiej nam będzie pilnować. Poza tym konsolidacja kredytów to też dobra opcja, gdy zmieniła się sytuacja na rynku i mamy szansę na atrakcyjniejsze warunki spłaty swoich zobowiązań.