Kredyt Konsolidacyjny

Co to jest kredyt konsolidacyjny? 

Kredyt konsolidacyjny to nic innego jak kredyt celowy na spłatę innych zobowiązań zaciągniętych w różnych bankach lub firmach pożyczkowych. Kredyt konsolidacyjny pozwala więc uprościć i uporządkować spłacanie kilku różnych kredytów lub pożyczek, zaciągniętych na różne cele w różnych odrębnych instytucjach finansowych, w taki sposób iż łączy wszystkie te zobowiązania w jeden kredyt z jedną ratą. W sytuacji kiedy decydujemy się na kredyt konsolidacyjny nie musimy więc pamiętać o kilku terminach spłaty, nie musimy kontaktować się z przedstawicielami kilku placówek i nie musimy gromadzić dużej ilości dokumentów.

Jakie zobowiązania oraz jaką ilość zobowiązań można skonsolidować? 

Z zasady ilość kredytów oraz pożyczek, które możemy skonsolidować nie ma wyznaczonej górnej granicy. Natomiast to jakie zobowiązania możemy konsolidować w dużej mierze zależy od wybranego banku. Powszechnie pod kredyt konsolidacyjny podlega: kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy, kredyt odnawialny, karta kredytowa lub limit na koncie.  Inaczej wygląda jednak sprawa z tak zwanymi chwilówkami, w tym przypadku nie każdy bank będzie chciał je konsolidować.

Kiedy przydatny jest kredyt konsolidacyjny

  • Jeżeli posiadasz wiele rat kredytowych – możesz zamienić wszystkie w jedną, z reguły niższą ratę, co pomaga w wyjściu z pętli zadłużenia
  • Jeżeli pomimo wysokiego poziomu zadłużenia wciąż potrzebujesz gotówki – w ramach konsolidacji możesz uzyskać dodatkową gotówkę na dowolny cel.
  • Kiedy nie wiesz, ze względu na ograniczone środki pieniężne, którą ratę powinieneś płacić najpierw – nie musisz wybierać, dzięki konsolidacji płacisz zawsze jedną rate