Czym się różni kredyt od pożyczki?

Kredy i pożyczka to terminy, które często używane są zamiennie. W rzeczywistości stanowią odrębne produkty finansowe, które różnią się w kilku ważnych kwestiach. Jakich? Jakie są podstawowe różnice między nimi? Odpowiadamy!

 

Kto udziela kredytu, a kto pożyczki?

Jedną z najważniejszych różnic pomiędzy kredytem a pożyczką jest to, kto udziela takich produktów finansowych. Kredyt mogą udzielać wyłącznie banki i SKOK-i, działające na podstawie ustawy Prawo bankowe. Pożyczkę natomiast możemy otrzymać nie tylko w instytucji finansowej, ale też w firmie pozabankowej lub od osoby prywatnej. To sprawia, że pożyczki są bardziej dostępniejsze dla wielu z nas, ale musimy też mieć się na baczności i sprawdzać potencjalnych pożyczkodawców, bo nie każdy jest uczciwy.

 

Kredyt a pożyczka – umowa 

Decydując się na zaciągnięcie kredytu, zawsze musimy liczyć się z koniecznością sporządzenia umowy na piśmie, ponieważ zapewnia większe bezpieczeństwo dla każdej ze stron. Na jej podstawie bank zobowiązuje się do przekazania pieniędzy na konkretny cel, a kredytobiorca do ich zwrotu w ustalonym terminie. Umowa kredytowa musi jasno określać informacje o wysokości udzielanego wsparcia finansowego, terminie spłaty, oprocentowaniu i prowizji. W przypadku pożyczki umowę możemy zawrzeć nawet ustnie, jeśli jej wartość nie przekracza określonej kwoty (obecnie 1000 zł). Oczywiście dla własnego bezpieczeństwa lepiej zdecydować się na spisanie umowy, ponieważ to ułatwi nam dochodzenie roszczeń przy ewentualnych sporach z pożyczkodawcą. 

Kredyt a pożyczka – przeznaczenie pieniędzy

Z reguły banki udzielają kredytów celowych, co ogranicza elastyczność kredytobiorcy, bo od razu trzeba wskazać, na co konkretnie chcemy przeznaczyć otrzymane pieniądze. Bardzo popularne są kredyty na pokrycie wydatków związanych z rozpoczęciem działalności finansowej, zakupem nieruchomości lub samochodu. W przeciwieństwie do kredytu pożyczka daje znacznie większą swobodę, bo jeśli umowa nie stanowi inaczej, to możemy dowolnie dysponować otrzymanymi pieniędzmi i przeznaczyć je np. na upragnione wakacje, czy zakup nowego sprzętu RTV/AGD do domu.

 

Kredyt a pożyczka – wysokość udzielanego wsparcia finansowego i czas spłaty

Kolejne różnice pomiędzy kredytem a pożyczką dotyczą wysokości udzielanego wsparcia finansowego i czasu spłaty. Kredyty często opiewają na większe sumy, a ich spłata może być rozłożona na dłuższy okres. Przykładowo, spełniając wymagania banku, możemy zaciągnąć kredyt hipoteczny nawet na 25 lat i spłacać go w wygodnych dla siebie ratach. Z kolei pożyczki są zwykle niższe, rzędu kilkuset złotych lub kilku tysięcy. Często też muszą być spłacone w bardzo krótkim czasie – wiele firm pozabankowych daje na spłatę około trzydziestu dniu. Dlatego nie zawsze ich zaciągnięcie wyjdzie nam na korzyść. 

Kredyt a pożyczka – koszty

Te dwa produkty finansową mogą różnić się także pod względem kosztów. Za udostępnione środki finansowe bank przewiduje opłaty w formie odsetek, prowizji, czy ubezpieczenia. Wysokość kosztów i opłat związanych z pożyczką ustalana jest indywidualne przez firmy pozabankowe lub osoby prywatne. Czasami pożyczki udzielane są nieodpłatnie. 

Kredyt a pożyczka – formalności 

Banki dokładnie sprawdzają zdolność kredytową klientów i historię dotychczasowych zobowiązań w BIK. Dlatego procedury związane z ubieganiem się o kredyt są czasochłonne i wymagają przedłożenia wielu różnych dokumentów. W przypadku pożyczek, szczególnie udzielanych przez firmy pozabankowe, procedury są uproszczone i często ograniczają się do wypełnienia i złożenia wniosku pożyczkowego. Przyspiesza to cały proces, a pieniądze mogą znaleźć się na koncie jeszcze tego samego dnia. 

Zapytaj Eksperta Kredytowego

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przekazanie przez Trinity House and Finance Sp.z o.o. moich danych osobowych podanych powyżej w formularzu, w celu skontaktowania się ze mną przez spółkę ANG Odpowiedzialne Finanse S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Dziekońskiego 1 i przedstawienia szczegółów oferty produktu finansowego, którym jestem zainteresowany/a
Przejdź do góry