Właściwie każdej planowanej operacji finansowej, przyświeca jeden warunek – opłacalność. Kryterium opłacalności każe bankom uatrakcyjniać swoje oferty kredytowe, a to w praktyce oznacza zmniejszenie kosztów kredytowych przez obniżenie marż i prowizji oraz np. wydłużenie okresu spłaty kredytu.

Równie ważnym, jeśli nie jeszcze ważniejszym niż dla banków-kredytodawców kryterium opłacalności kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości, jest ono dla kredytobiorcy. Nietrudno sobie wyobrazić, jak w długim okresie spłacania zaciągniętego w formie kredytu hipotecznego zobowiązania, występują różne, niestety często niekorzystne zmiany w życiu kredytodawcy. W wyniku tych zmian może się w tym czasie obniżyć zdolność kredytowa kredytobiorcy, co w połączeniu ze zwiększeniem ilości spłacanych kredytów i innych zobowiązań finansowych, może spowodować kłopoty w harmonijnym spłacaniu tych zobowiązań, a to z kolei prowadzi do popsucia dobrej historii kredytowej. 

Zaś obniżona zdolność kredytowa i zła historia kredytowa w rezultacie prowadzą do całkowitego uniemożliwienia pozyskania w jakimkolwiek banku, czy instytucji pożyczkowej kredytu lub pożyczki, mogącej choćby doraźnie poprawić sytuację życiową dłużnika. O tym, jak ważne jest utrzymanie wysokiej zdolności kredytowej i dobrej historii kredytowej, wielu kredytobiorców przekonuje się zwłaszcza w obecnych czasach wciąż przedłużających się obostrzeń związanych z pandemią.

Zanim dojdzie do takich skrajnie trudnych sytuacji związanych z zachwianiem płynności finansowej kredytobiorcy, powinien on przede wszystkim wnikliwie i spokojnie przyjrzeć się wszystkim swoim zobowiązaniom i znaleźć możliwości poprawienia tej sytuacji. Oczywiście, najwięcej możliwości korzystnych zmian w spłacaniu kredytów należy szukać w kredytach długoterminowych, a szczególnie w kredycie hipotecznym na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości.

W osiągnięciu najbardziej pożądanych rezultatów takich poszukiwań, wielce pomocne okażą się na pewno dostępne w Internecie rankingi ofert kredytowych banków, jak również kalkulator opłacalności kredytów także w różnych wersjach dostępny w Internecie. Uzbrojony w te bardzo pomocne instrumenty, kredytobiorca może znaleźć tańszy kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości, co powinno mu przynieść obniżenie miesięcznych rat spłaty kredytu.

Dlaczego i jak należy szukać korzystniejszych możliwości spłacania zobowiązań finansowych?

Znalezienie korzystniejszych warunków spłaty zobowiązań jest możliwe, gdyż stosowane przez banki marże, prowizje i opłaty bankowe, są wartościami zmiennymi i wynikają z wewnętrznych ustaleń poszczególnych banków. Czasami banki, chcąc zachęcić potencjalnych kredytobiorców do skorzystania z ich oferty kredytowej, nie tylko obniżają swoje marże i prowizje, ale nawet potrafią z nich całkowicie zrezygnować. I właśnie z tego płyną możliwości znalezienia przez obciążonego różnym zobowiązaniami dłużnika korzystniejszego dla siebie kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości i przeprowadzić refinansowanie kredytu hipotecznego.

Zanim jednak kredytobiorca złoży wniosek kredytowy w banku skłonnym udzielić mu refinansowego kredytu hipotecznego, powinien sprawdzić: czy i w jakiej wysokości bank refinansujący kredyt pobierze od niego opłatę za udzielenie kredytu hipotecznego; czy i w jakiej wysokości bank refinansujący pobierze od kredytobiorcy prowizje i marże kredytowe; ile wyniosą koszty związane z zabezpieczeniem kredytu hipotecznego; jakie będą opłaty sądowe za zmianę zapisu hipoteki w księdze wieczystej ustanowionej dla mieszkania, domu lub innej nieruchomości, na którą został udzielony kredyt hipoteczny.

Potrzebujesz kredyt hipoteczny w woj. Śląskim? Sprawdź eksperta kredytowego w swojej okolicy: