O kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości może się ubiegać każdy, kto marzy o własnym lokalu. Jednak na pewno nie każdy taki kredyt może uzyskać, zwłaszcza w sytuacji, gdy wynikające z panującej pandemii obostrzenia spowodowały recesję gospodarczą, co bezpośrednio odbija się na skłonności banków do pozytywnego rozpatrywania wniosków kredytowych.

Eksperci kredytowi wskazują jednak, że możliwości uzyskania kredytu hipotecznego nie wygasły całkowicie, a wraz z ustępowaniem niekorzystnych zjawisk wywołanych pandemią, będą tylko wzrastać, więc warto wiedzieć, jakie warunki będzie musiał spełniać potencjalny kredytobiorca, który będzie się ubiegał o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości.

Ponieważ przedmiotem kredytu hipotecznego jest mieszkanie dom lub inna nieruchomość, a więc siłą rzeczy dobro o dużej wartości, więc kredyt na zakup tego dobra musi opiewać na wysoką wartość. Ceny transakcyjne mieszkań oferowanych przez rynek nieruchomości oscylują obecnie na wysokości kilkuset tysięcy złotych. To, że osoby marzące o nabyciu własnego mieszkania, domu lub innej nieruchomości muszą wspierać się kredytem długookresowym, jakim jest kredyt hipoteczny zabezpieczony przez wierzyciela odpowiedni zapisem w księdze wieczystej założonej dla danej nieruchomości, jest oczywistością. Kredyty hipoteczne na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości cieszą się dużym popytem nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach. Zainteresowanie kredytami hipotecznymi występuje zarówno w grupach osób lepiej sytuowanych, jak i wśród ludzi niedysponujących imponującymi oszczędnościami.

Podstawową czynnością, od której każdy potencjalny kredytobiorca zainteresowany kredytem hipotecznym na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości powinien rozpocząć rozpatrywanie możliwości uzyskania kredytu, jest określenie własnej zdolności kredytowej. Można tego dokonać samodzielnie, korzystając z dostępnych w Internecie kalkulatorów zdolności kredytowej. Jednak specjaliści, zwłaszcza teraz, gdy występują nieznane dotąd trudności wywołane pandemią, zalecają skorzystanie z porad ekspertów kredytowych, którzy na podstawie danych, jakie uzyskają od potencjalnego kredytobiorcy, z dokładnością bliską tej, jaką będą stosowały banki przy rozpatrywaniu wniosku kredytowego, ustalą zdolność kredytową, odpowiednią do niej kwotę kredytu możliwą do uzyskania, zweryfikują historię kredytową potencjalnego kredytobiorcy i wskażą, co należałoby w niej poprawić, jeśli to jest możliwe. Działający na zlecenie potencjalnego kredytobiorcy ekspert kredytowy pomoże ustalić wysokość kredytu hipotecznego, o jaki powinien się on ubiegać, a także wysokość miesięcznych rat spłaty kredytu, co pomoże uwzględnić te raty w budżecie kredytobiorcy i przyczynić się do zaoszczędzenia wielu kłopotów.

Jest wskazane, żeby potencjalny kredytobiorca znał swoją zdolność kredytową jeszcze zanim zacznie ją oceniać bank, w którym zostanie złożony wniosek kredytowy na kredyt hipoteczny. Warto jest przekalkulować, o jak wysoki kredyt należy wystąpić; w jakim okresie będzie można go spłacić; jak długość okresu spłaty kredytu wpłynie na wysokość miesięcznych rat spłaty; jaki wpływ na zdolność kredytową mają kredyty i pożyczki zaciągnięte wcześniej przez kredytobiorcę; czy ma on odpowiednie środki, zapewniające obligatoryjne posiadanie wkładu własnego – tu warto wiedzieć, że w obecnych warunkach, większość banków oczekuje wyższego nawet od obowiązujących 20% wartości nabywanej nieruchomości, wkładu własnego.

Potrzebujesz kredyt hipoteczny w woj. Mazowieckim? Sprawdź eksperta kredytowego w swojej okolicy: